Revıews

Sabah/haberler/...

Nefese adanmış şarkılar

Usta besteci ve kanun sanatçısı Göksel Baktagir yeni albümü Şifa’da müziğin iyileştirici gücüne vurgu yapıyor. Korku, Nefes, Bağışıklık Sistemi gibi isimler verdiği enstrümantal şarkılarla ruhlara şifa dağıtıyor...

...- Şifa albümü aslında benim de içinde olmaktan büyük bir mutluluk duyduğum, çok kıymetli bir proje olan Evrensel Senfoni projesinin enstrümantal olarak versiyonunun adıdır. Bu nedenle bu bestelerin oluşumunun ilk sürecinden bahsettiğim kitabımdaki notlarımı aktarmak isterim. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında öğretim üyesi ve hemşirelik fakültesi dekanı olarak çalışan Prof. Dr. Yelda Özsunar Dayanır ile birlikte kendisinin yazmış olduğu Evrensel Senfoni/Farkındalık İyileştirir kitabında yazdığı şiir ve hikâyelerle anlattığı konu başlıklarının müziklerini besteledim....

Nefese%20adanm%C4%B1%C5%9F%20%C5%9Fark%C

Göksel Baktagir

LOGO-GliMR.png

In the first edition of Researchers of the Month, two GliMR-stars of the core group are presented: Prof. dr. Yelda Ozsunar and Prof. dr. Patrícia Figueiredo.

Prof. dr. Yelda Ozsunar

Yelda, our STSM coordinator, is Neuroradiologist and currently doing research at the Dep. of Radiology, in the Aydin Adnan Menderes University.

February 28, 2020

She focuses on diagnostic imaging for functional imaging of the brain, including perfusion and diffusion imaging. She published the ‘Atlas of Clinical Cases on Brain Tumor Imaging‘, which will be released during ECR.

Additionally, she published a book and a music album, ‘Universal Symphony’, explaining the effect of electromagnetic waves and sound on our perception with current literature, poems, stories and music. She tries to express her ideas and senses about ‘How does neuroscience look through the lens of a woman scientist’.

read all